W czwartek w życie weszło nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego, jednocześnie rozporządzenie doprecyzowało istniejące w tym zakresie przepisy.
W rozporządzeniu zawarliśmy nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących. Jednocześnie doprecyzowaliśmy istniejące w tym zakresie przepisy. Zależy nam na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach – podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.
W rozporządzeniu zachowano większość obecnie obowiązujących przepisów dotyczących kontroli ruchu drogowego. Główne zmiany dotyczą doprecyzowania dotychczasowych procedur działania np. Policji. Dotyczy to między innymi kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. W nowych przepisach dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Kierowcy i funkcjonariusze zyskują nowe obowiązki i uprawnienia. Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Wraz z nowymi przepisami kontrolowani kierowcy zobligowani są do przestrzegania wytycznych policjanta lub wytycznych podczas kontroli na drodze. Kierującemu nie wolno odrywać rąk od kierownicy, a jeszcze gorzej postąpimy jak nieproszeni będziemy sięgać do kieszeni np. kurtki po dokumenty. Może to zostać odczytane, jako sięgnięcie po broń.
Na każdą czynność należy uzyskać zgodę funkcjonariusza, a jeśli kierowca sam chce coś zrobić, np. wysiąść z auta, to musi zapytać o zgodę. Jeśli kierowca nie zastosuje się do tych zasad, może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 500 zł.
W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy. Zawarte w rozporządzeniu nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości, co do przewożonego ładunku, wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą. Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych.
Konieczność wydania rozporządzenia wynikała z dostosowania przepisów do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Ustawa ta wdraża do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych.
źródło: https://www.gov.pl/web/mswia
Dodatkowo nie zapominajcie o tym, by po zatrzymaniu trzymać obie ręce na kierownicy !!! Zaczekajmy z dalszym postępowaniem na polecenia Policji, czy mamy wyłączyć silnik, czy włączyć światła awaryjne itd.
Wszystkie zmiany zostały dokonane dla naszego oraz Policji bezpieczeństwa, MotoPortal życzy Wam jednaj jak najmniej kontroli oraz szerokiej drogo 🙂