Przedsiębiorca Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Toyota Proace, wyprodukowanych we Francji:
- od 03.03.2016 r. do 26.06.2018 r., istnieje możliwość, że z biegiem czasu tylny przewód hamulcowy może ulec uszkodzeniu. Jest to spowodowane przemieszczaniem się przedmiotowego przewodu względem mocowania przytrzymującego go na wahaczu. W rezultacie istnieje ryzyko wycieku płynu hamulcowego. W takim przypadku skuteczność hamowania pojazdu może zostać zmniejszona.
- od 22.03. do 30.05.2019 r., istnieje możliwość, że hamulec postojowy został wyprodukowany z użyciem elementów niezgodnych ze specyfikacją. W rezultacie hamulec postojowy może nie działać zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi. W takim przypadku pojazd może się poruszyć się w sposób niezamierzony, zwiększając ryzyko wypadku.
- od 03.03.2016 r. do 10.09.2019 r., istnieje możliwość uszkadzania się przewodu paliwowego na skutek jego ruchu względem żeber zbiornika płynu AdBlue. W rezultacie istnieje ryzyko wycieku paliwa. Jeśli taka sytuacja wystąpi, nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia ognia jeśli paliwo znajdzie w pobliżu zewnętrznego źródła ciepła
- od 13.03.2018 r. do 05.09.2019 r., istnieje możliwość, że niektóre śruby mocujące pasy bezpieczeństwa i / lub śruby przewodów „masowych” nie zostały prawidłowo dokręcone podczas naprawy przeprowadzonej w fabryce. W wyniku tego istnieje ryzyko, że mocowania mogą się poluzować. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, to podczas wypadku nie można zagwarantować prawidłowej pracy pasów bezpieczeństwa. Nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia ognia wynikającego z rozgrzewania się przewodów elektrycznych
- od 17.12.2018 r. do 31.05.2019 r., istnieje możliwość, że niektóre śruby mocujące kotwy pasów bezpieczeństwa nie zostały prawidłowo dokręcone. W wyniku tego istnieje ryzyko, że śruby mogą się poluzować. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce to podczas wypadku drogowego pas bezpieczeństwa może nie zachować się prawidłowo.
- od 16. do 31.10.2019 r., istnieje możliwość przenikania wody do wnętrza kabiny poprzez panele w przednich nadkolach. W wyniku tego woda może dostać się do niektórych elementów elektrycznych takich jak np. moduł poduszki powietrznej. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo, że moduł poduszki powietrznej będzie działał nieprawidłowo, np. może nastąpić nieoczekiwane napełnienie poduszki.
Kampanią naprawczą objętych jest w Polsce 4 517 samochodów.
Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele objętych kampanią samochodów będą zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi, w celu przeprowadzenia stosownych napraw.
Informacji związanych z kampanią udziela Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o. (adres: ul. Konstruktorska 5, 02-673 Warszawa; tel.: 22 449 05 00).
UOKiK nie jest właściwy do udzielania szczegółowych informacji konsumentom odnośnie akcji ogłaszanych i prowadzonych przez przedsiębiorców.
Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2047).
Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000