Gdzie i jak sprawdzić auto przed zakupem? Kupno używanego samochodu w Polsce to nie lada wyczyn. Zakup samochodu zaledwie po standardowych oględzinach na miejscu i krótkiej jeździe próbnej może zakończyć się bardzo źle dla kupującego. Często również popełniamy kolejny błąd udajemy się na stację diagnostyczną gdzie z wizyty nie dowiemy się prawie nic.

Emocje, tak te emocje przy zakupie „nowego” używanego pojazdu to nic dobrego i jeżeli właśnie będziesz się nimi kierował to jesteś o krok od popełnienia dużego błędu. Zabijesz sumienie, które będzie Ci podpowiadało “sprawdź solidnie auto żeby nie było wtopy”. Sprawdzić auto przed zakupem można samemu lub można skorzystać z firmy lub osób które się taką usługą zajmują.

Numer nadwozia VIN i pochodzenie mogą sporo powiedzieć, a w przypadku auta sprowadzanego wydają się być niezbędne do weryfikacji czy wszystko jest ok. Musimy pamiętać że w przypadku aut sprowadzonych do kraju czekają na nas różne zagrożenia takie jak Umowa na Niemca lub Wałek na VAT.

Jak sprawdzić historię pojazdu z zagranicy lub używanego z Polski?

Możliwości jakie mamy w celu sprawdzenia auta przed zakupem w internecie:

 • BAZA CEPiK Historia Pojazdu – dotyczy to pojazdów które już są zarejestrowane w kraju, możemy sprawdzić jaki przebieg miało auto w danym czasie. – wymagany numer VINnumer rejestracyjny oraz data pierwszej rejestracji. – https://historiapojazdu.gov.pl
  (przykładowy raport)
 • AutoDNA – sprawdzimy historię pojazdu z Europy jak i z USA – wymagany numer VIN – Raport jest płatny – https://www.autodna.pl/
  (przykładowy raport)
 • W przypadku aut pochodzących z Danii i Szwecji należy wejść na stronę http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx (Dania) 
  lub https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/ (Szwecja). Nieodpłatnie uzyskamy dane na temat m.in. przebiegu podczas ostatnich badań technicznych oraz daty przeglądu – wymagany numer VIN.
 • ASO, czyli Autoryzowane Stacje Obsługi – tam też sprawdzimy historię pojazdu – takie sprawdzenie najczęściej jest odpłatne.
 • Google – Tak ta popularna wyszukiwarka może nam pomóc w poszukiwaniach historii pojazdu. Powstaje coraz więcej społeczności demaskujących różne historie o samochodach ale również o sprzedawcach. Warto wpisać w popularną wyszukiwarkę numer VIN.
ZAKUP AUTA ZZA GRANICY, WAŁEK NA VAT, UMOWA NA NIEMCA, OSZUSTWO NA VAT, UMOWA KUPNO-SPRZEDAŻY SAMOCHODU, UMOWA KUPNA AUTA, WYPOWIEDZENIE OC WZÓR, JAK SPRAWDZIĆ HISTORIĘ POJAZDU, SAMOCHÓD UŻYWANY, AUTO, FORMULARZ PCC, UMOWA KUPNA-SPRZEDAŻY AUTA WSPÓŁWŁAŚCICIEL