wałek na vat

Pewnie wielu z Was słyszało takie pojęcie jak „Wałek na VAT” przy zakupie auta, ale co to tak naprawdę oznacza? Nic bardziej złożonego jak oszustwo skarbowe poprzez nie uiszczenie podatku VAT od kupna-sprzedaży samochodu.

Wałek na VAT dotyczy samochodów które dopiero trafiają do Polski a poza granicami naszego kraju właścicielem ich była firma. Przepisy pozwalają na zakup towarów na terenie UE w cenie netto jeżeli firma posiada NIP europejski. Po takim zakupie powinien zostać opłacony VAT w Polsce i tutaj już historia różnie się toczy. Firma najczęściej jest zakładana na „słupa” i po krótkiej działalności jest zamykana. Proceder oczywiście się powtarza z nową działalnością.

Nowy właściciel kupuje auto na VAT marża lub na fakturę ze stawką ZW lub 0%. Po opłatach akcyzy, wykonaniu badania technicznego i opłaceniu recyklingu nowy właściciel może zarejestrować auto w wydziale komunikacji. Takie auto bez problemu zarejestrujemy także nowy właściciel nie będzie się niczego spodziewał, do czasu…

Jak nie dać się naciągnąć na WAŁEK NA VAT?

  • Poproś o skan dowodu rejestracyjnego tak aby było widać kto był ostatnim właścicielem. Jeżeli auto było pofirmowe to sprzedający powinien wystawić FV 23%.
  • Gdy ostatnim właścicielem była firma, komis wystawia fakturę VAT 23%
  • Gdy ostatnim właścicielem była osoba prywatna, komis wystawia fakturę VAT-marż

Pamiętaj kupując auto z wadami prawnymi narażasz się na konsekwencje skarbowe. W najlepszym przypadku zapłacisz VAT + odsetki w najgorszych przypadkach auta zostały skonfiskowane. Nie daj się naciągnąć na WAŁEK NA VAT! Kupuj świadomie.

 

TAGI:
WAŁEK NA VAT , IMPORT SAMOCHODU , KUPNO SAMOCHODU W NIEMCZECH , SPROWADZENIE AUTA , FAKTURA VAT-MARŻA , KUPNO-SPRZEDAŻ AUTA , AUTO ZZA GRANICY , OSZUSTWO PODATKOWE , AUTO POFIRMOWE